Az Év női sportolója kategória természetesen az 1958-as kezdetektől jelen van az Év Sportolója Gálán, tagadhatatlanul a legrangosabb díjak egyikét viszi el a győztes. Egy biztos: címvédés nem lesz, a tavalyi győztes Hosszú Katinka – részben az úszóversenyek többségének elmaradása miatt – ezúttal még a tizes listára sem került fel. Az, hogy a top 3-ban nem szerepel a neve legutóbb nyolc éve, 2012-ben fordult elő. Az úszónő 2009-ben nyerte meg először a díjat, azután még hatszor diadalmaskodott (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019).

Van azonban úszó a jelöltek között, Kapás Boglárka. Ő sem tudott sok versenyen részt venni ebben az évben, ráadásul előbb elkapta a koronavírust, majd nyáron egy autoimmun pajzsmirigybetegséget is diagnosztizáltak nála. Az International Swimming League (ISL) budapesti sorozatában viszont a kevés magyar egyikeként villogott a Duna Aréna medencéjében: 200 pillangón és 400 gyorson is dobogós helyezéssel segítette középdöntőbe az NY Breakers együttesét.

„Ha őszinte akarok lenni, csodálkoztam azon, hogy bekerültem a legjobb három jelölt közé, hiszen az elmúlt esztendőben nemigen voltak versenyeink, kicsit úgy érzem, még a 2019-es világbajnoki címem utóhatása ez – mondta lapunknak a jelölésre reagálva Kapás Boglárka. – A csodálkozás mellett persze megtiszteltetés is, hogy gondoltak rám a sportújságírók, de úgy vélem, a tornász Kovács Zsófia a két egyéni Európa-bajnoki aranyérmével az, aki nagyon megérdemelné a győzelmet.”

Viszontagságos évek után tért vissza a csúcsra a Dunaferr SE húszéves tornásza. Kovács Zsófia már 2017-ben ezüstérmet szerzett egyéni összetettben a kolozsvári Eb-n, de azóta sérülésekkel bajlódott. Decemberben a mersini Eb-n végre semmi sem hátráltatta: a csapatban szerzett bronzéremből is oroszlánrészt vállalt, az egyéni döntők során meg sem ugrásban, sem felemás korláton nem tudták megszorítani. A versenynek még akkor is ő volt a hőse, ha néhány ország tornászai (például az oroszok) nem indultak.

„Nagyon jó érzés ott lenni a legjobbak között, és ugyanezt éreztem már akkor is, amikor a tízes listán megláttam a nevem – reagált a jelölésére Kovács Zsófia. –  Az pedig, hogy a legjobb háromba is bekerültem, ráadásul kiváló sportolónők társaságában, még nagyobb öröm. Önmagában az is fantasztikus, hogy köztük lehetek, ha pedig még nyernék is…”

A kategória harmadik jelöltje Karakas Hedvig. A Budapesti Honvéd dzsúdósa korábban állt már világ- és Európa-bajnokság, valamint Európai Játékok dobogóján, a tetején világversenyen legutóbb még 2009-ben juniorként. A novemberi prágai Eb-n végre minden sikerült neki, és nem csupán megnyerte az 57 kilogrammos súlycsoport küzdelmeit, a finálé ráadásában a portugálok klasszisát, Telma Monteirót gyűrte le intésekkel. A tokiói lehet a harmadik olimpiája, Londonban ötödik, Rio de Janeiróban hetedik lett – a japán fővárosban harminc felett összejöhet neki pályafutása legnagyobb, tényleg ippont érő dobása.

„Eddigi pályafutásom során még csak meg sem fordult a fejemben, hogy egyáltalán a jelöltek közé kerülhetek, most meg egyből a legjobb három sportoló közé jutottam az Európa-bajnoki győzelmemmel – fogadta a jelölése hírét Karakas Hedvig. – Örülök, hogy ezt a sikert mások is értékelik, ugyanakkor tisztában vagyok azzal is, a jelölést nagyban elősegítette, hogy az idén kialakult járványhelyzet miatt kevés sport­eseményt rendeztek meg. Hálával tartozom a nemzetközi és a magyar szövetségnek azért, hogy közös erővel olyan versenyprotokollt dolgoztak ki, amellyel lehetővé vált a nemzetközi viadalok, így az Európa-bajnokság biztonságos megrendezése. Fontos fordulópont volt, amikor újraindult a nemzetközi cselgáncsélet, és örömmel tölt el, hogy a kontinens legjobb dzsúdósait megelőzve nyertem Prágában.”

Hétfőn megtudjuk, ki lesz az Év Női Sportolója.

 

Honlapunkon megjelenő kiemelt tartalmakat a Vasi Korall Kft. támogatja!