A labdarúgó Európa-bajnokság A-csoportjában hiába volt több lehetősége Svájcnak Wales ellen, mégis döntetlennel ért véget a találkozó.

Kiegyenlített volt a mérkőzés eleje, mindkét oldalon akadt egy-egy nagy helyzet: a 15. percben bal oldali walesi beadás után Moore szépen fejelt, Sommer bravúrral tolta ki a léc alá tartó labdát, aztán a 20. percben a túloldalon Schär sarkalása jelentett váratlan veszélyt. A svájciak birtokolták többet a labdát és több lövési kísérletük is akadt, de a walesiek szervezetten, stabilan védekeztek, és ha lehetőségük nyílt rá ellentámadásokat vezettek, melyekben volt veszély. A szünet előtt még Seferovic előtt adódott nagy esély, de nem jól találta el a labdát. Összességében kevés volt az igazán komoly gólszerzési lehetőség az első játékrészben.
A második félidő elején előbb nagy helyzetet hagyott ki a védők közül kilépő Embolo, pár másodperccel később viszont már pontos volt és szép fejessel vezetéshez juttatta csapatát. A hátrányba kerülő walesiek kénytelenek voltak feladni addigi taktikájukat, megpróbálták tartani a labdát és abból támadásokat vezetni, így viszont a svájciak előtt több terület adódott, akik ebben a szakaszban lezárhatták volna a mérkőzést. A hajrához közeledve összejött a walesi egyenlítés, majd a svájciak a 85. percben még szereztek egy lesgólt: az egy perccel korábban beállt Gavranovic csapott le a középre fejelt labdára, be is lőtte, de videós elemzés után a találatot visszavonták.
A svájciak nagy erőkkel támadtak az utolsó percekben, de nem tudták a maguk javára fordítani az állást.

A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
WALES–SVÁJC 1–1
Baki, Olimpiai Stadion. Vezette: Turpin (francia)

Wales: Ward – C. Roberts, Rodon, B. Davies, Mepham – Morrell, Allen, Ramsey (Ampadu, 90+3.) – D. James (Brooks, 75.), Moore, Bale. Szövetségi kapitány: Rob Page

Svájc: Sommer – Elvedi, Schär, Akanji – Mbabu, Xhaka, Freuler, R. Rodríguez – Shaqiri (Zakaria, 66.) – Embolo, Seferovic (Gavranovic, 84.). Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic
Gólszerző: Moore (74.), ill. Embolo (49.)

xxx

Az Eb-újonc finn labdarúgó-válogatott 1-0-ra legyőzte a társházigazda dán csapatot a részben budapesti rendezésű Európa-bajnokságon, Koppenhágában, a B csoportban. Kiváló hangulatban, az enyhülő dán járványügyi intézkedéseknek köszönhetően 15 200 néző előtt kezdődött az északi rangadó, amelynek hetedik percében Wind 18 méteres lövése után Hradeckynek kellett nagyot védenie. Újabb hét perc elteltével Höjbjerg fejjel veszélyeztetett, majd Eriksen próbálkozott távolról, de a finn kapuson egyikük sem tudott kifogni. Az első félidő második felében is a dánok uralták a játékot, de gólt nem tudtak szerezni, ráadásul a 43. percben elvesztették egyik legjobbjukat, Christian Eriksent.

A dánok csapatkapitánya mindenféle előzmény nélkül összeesett a pályán, ahol bő tíz percen keresztül élesztették újra, mielőtt szállítható állapotba került. A 109-szeres válogatott játékost végül stabil állapotban vitték kórházba, ahol már kommunikálni is tudott.

A közel 105 perces kényszerpihenő után a játékosok először csapatonként összeölelkeztek, majd egymást is köszöntötték az újrainduláskor. Az első félidő hajrájával folytatódó összecsapáson előbb lejátszották a játékrészből hátralévő négy percet, majd újabb öt perc szünetet követően a térfélcsere után kezdődött a második felvonás.
A fordulást követően fokozta a nyomást a házigazda, ám az Eb-újonc finnek – akik az első játékrészben kapura sem lőttek – a 60. percben Pohjanpalo fejesével megszerezték a vezetést. A továbbra is fölényben játszó dánok negyed órával később hatalmas lehetőséghez jutottak: Arajuuri szabálytalankodott a tizenhatoson belül a kisodródó Poulsennel, ám a megítélt büntetőt Höjbjerg kihagyta. A hajrában is próbálkozott a 2021-ben eddig veretlen házigazda, de nagy gólhelyzetet már nem tudott kialakítani, így kikapott az első nagy tornáján szereplő finn csapattól.

B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
Dánia–Finnország 0–1
Koppenhága. 25 ezer néző. Vezette: A. Taylor (angol)

Dánia: K. Schmeichel – Wass (Stryger, 76.), Kjaer (Vestergaard, 63.), Christensen, Maehle – Eriksen (M. Jensen, 43.), Höjbjerg, Delaney (Cornelius, 76.) – Poulsen, Wind (Skov Olsen, 63.), Braithwaite

Finnország: Hrádecky – Raitala (Vaisä, Arajuuri, O’Shaughnessy, Uronen – Lod, Kamara, Sparv (Schüller, 76.), Toivo – Pohjanpalo (Forss, 84.), Pukki (Kauko, 76.)

xxx

Belgium válogatottja magabiztos, 3-0-s sikert aratott Oroszország vendégeként szombaton, a részben budapesti rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjának első fordulójában.

10. perc: Lukaku lesen állt a 11-es pont környékén, a jobb oldali beadást viszont Szemjonov egy suta mozdulattal éppen elé tálalta, így az ellenféltől kapott átadás után magabiztosan élt a lehetőséggel az Internazionale támadója (1-0). Gólját követően milánói csapattársának, Christian Eriksennek, a dánok középpályásnak üzenet, aki a finnek elleni összecsapás első félidejében összeesett és újra kellett éleszteni. “Légy erős, szeretlek” – mondta Lukaku.

34. perc: egy bal oldali beadásnál Sunyin nagyon rosszul, középre tenyerelte ki a labdát, Meunier pedig így tíz méterről a bal sarokba lőtt (2-0).

88. perc: Lukaku kapott remek indítást Meunier-től, könnyedén lefutotta védőjét, és higgadtan a kapu bal oldalába gurított (3-0).

A világranglistán éllovas belgáknak nem is igazán kellett a legjobb játékukat nyújtaniuk ahhoz, hogy kétgólos vezetésre tegyenek szert az első félidőben, hiszen Romelu Lukaku és Thomas Meunier találatát is egy hatalmas védelmi hiba előzte meg. Előbbi a legutóbbi 15 válogatottbeli fellépésén már a 19. gólját szerezte, utóbbi pedig sporttörténelmet írt azzal, hogy az első olyan játékos lett a kontinensviadalokon, aki csereként beállva már az első félidőben eredményes tudott lenni.
A második félidőben mintha takaréklángon égtek volna a belgák, visszavettek a tempóból és könnyedén őrizték az eredményt. Az oroszok szinte semmi veszélyt nem jelentettek a kapura. A belgák így könnyed játékkal – a végén Lukaku második találatával még biztosabbá téve győzelmüket – gyűjtötték be a három pontot első mérkőzésükön.

B-CSOPORT, 1. forduló
Belgium–Oroszország 3–0 (2–0)
Szentpétervár, Szentpétervári Stadion, 26 500 néző. V: Mateu Lahoz (spanyol)

Belgium: Courtois – Alderweireld, Boyata, Vertonghen (Vermaelen, 77.) – Castagne (Meunier, 29.), Dendoncker, Tielemans, T. Hazard – Mertens (E. Hazard, 72.), R. Lukaku, Carrasco (Praet, 77.). Szövetségi kapitány: Roberto Martínez

Oroszország: Sunyin – Mário Fernandes, Szemjonov, Dzsikija, Zsirkov (Karavajev, 43.) – Barinov (Gyivejev, a szünetben), Ozdojev – Zobnyin (Muhin, 63.), Kuzjajev (Cserisev, 29., Al. Mirancsuk, 63.), Golovin – Dzjuba. Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov
Gólszerző: R. Lukaku (10., 88.), Meunier (34.)