Rengeteg szép hely van a világon, ami arra vár, hogy felfedezd! A legtöbb álom azonban pénz és idő híján nem valósulhat meg! Azonban most itt a lehetőség, hogy a Hungarysporttal és a Kerasub Divecenter összefogásából megvalósuló nyaralásod, egy életre szóló emlék legyen. Az extrém sportok újbóli felvirágozásának eredményeképp túrákon vehet részt mindenki, aki kipróbálná a búvárkodást.

A Földet már több száz éve meghódította az ember, csak úgy, mint a tengereket. Azonban a víz alatti világ egy teljesen új horizontot kínál, amit nem ad vissza egyetlen fotó vagy dokumentumfilm sem. Kovács Károllyal, a PADI Búvároktatóval beszélgettünk, hogy kicsit jobban megismerkedjünk ezzel az extrém sporttal.

Kezdjük az elején, hiszen ez az a sport, amely kicsit megosztja a közönséget.

– Egészen addig osztja meg, amíg ki nem próbálják. Nyilván nem mindenkit ragad ennyire magával a búvárkodás, mint engem, de ebben a döntésben segíthet a túránk, amelyet a Hungarysport Extreme-mel közösen szervezünk.

Te hogy kerültél ebbe a közösségbe?

– Jómagam még a nyolcvanas években sétáltam be egy szombathelyi egyesületbe, amely az Atlantisz néven vált ismertté. Hétköznapi emberek jártak össze és először elméletben, majd gyakorlatban sajátították el a sportág alapjait. Ekkor még nagyon gyerekcipőbe járt a búvárkodás, hiszen a közelben sok alkalmas tó erre a célra nem igazán volt.

Hogy vált ennyire kedveltté a sportág, hiszen már versenyeket is szerveznek?

– Talán a maga egyszerűségében van a varázsa. Mindig van újabb víz, amelyet szeretnél meghódítani. Gyerekként Gyékényes és Döröske volt a végállomás, aztán jöhetett Ausztria, ahol a Neufelder See nyújt remek alternatívát. A különbséget legtöbbször a látótávolság és az élővilág jelenti. Neufelder See esetében 5-6 méterig láthatunk el, más tavaknál pár métert nyerhetünk. Az Adriai-tenger is csak 10-12 méter látótávolsággal büszkélkedhet, így az is csak előcsarnoka a világ legszebb helyeinek, ahol akár 30 méteres feletti panorámás látótávval számolhatunk, nem beszélve az élővilág adta extrákról.

Hogy jött a búvártáborok indításának ötlete?

– Indonéziától a Vörös-tengerig sok helyen volt szerencsém merülni. Korábban Montenegróban is üzemeltettünk egy bázist, így a megfelelő szakmai háttér adott. Egyiptom szárazföldön is bámulatos, annál már csak a vízalatti világa gyönyörűbb. A látvány mellett fontos szempont természetesen az ár is! A környező vidékeket nézve egyik hely sem nyújt többet. Portugália, Tunézia vagy a környező részek árban drágábbak, utazásban hosszabb időt vesz igénybe és persze a vízalatti világát tekintve sem olyan szép. Ezért született meg ez a gondolat, mert 1 hét elég arra, hogy a búvárkodást kipróbálja, aki szeretné és ha mégsem tetszik, akkor is van mit nézni a felszínen.

Milyenek a visszajelzések, hiszen már az első turnust le is tudtátok?

– Nyugodtan mondhatom, hogy nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. Mindenki el volt ájulva a látványtól. Az első egyiptomi kalandozásra, merülésre 16 fő jött el, kísérőkkel együtt. Egyébként többen – akik részt vettek ezen az úton – tapasztalt merülők, vagy a búvárkodás iránt komoly érdeklődők voltak.

Mennyire kedvelt vagy népszerű ez az extrém sport? 

– Már volt egy virágzása, hiszen a kétezres években látványosan felfutott ez a sportág. Aztán persze a 2008-as világválság, ezt is elérte, így nagyon visszaesett az igény rá. Azonban az utóbbi 2-3 évben robbanásszerűen megnőtt az érdeklődők száma. A búvárkodást nem nevezném extrémnek, illetve mégis. A látványában van a különlegessége, mert az utánozhatatlan. Az extrém sportokat inkább a veszélyesebb mozgásformákra szokták mondani, mégis a búvárkodást is ebbe sorolják. Ezért mondtam, hogy bele is tartozik, meg nem is. A búvárkodás álom, úti cél, felfedezés és kaland. De ezt mi megvalósítjuk.

Búvárként és oktatóként is, mi a személyes mottód?

– Tegyél egy próbát és ha magával ragad ez a világ, mindig vannak vizek, amelyek arra várnak, hogy felfedezzed.

Honlapunkon megjelenő kiemelt tartalmakat a Vasi Korall Kft. támogatja!