A mai nap történeti krónikájához tartozik, hogy a kínai Csian Jangé lett a tokiói olimpia első aranyérme, miután izgalmas végjátékban megnyerte a női légpuskások fináléját. A mindössze 21 éves sportlövő az orosz Anasztaszija Galasinával és a svájci Nina Christennel vívott óriási küzdelmet a kieséses rendszerű döntőben, melyben a 12. lövés után búcsúzott a nyolcasból a leggyengébb, majd minden második kör után újabb lövővel fogyatkozott a mezőny.
A végig kiemelkedően célzó hármas között 20 lövés után mindössze 6 tized volt a különbség. A 22. kört követően Christen esett ki, Galasina egyetlen tizeddel vezetett Jang előtt, az utolsó lövés előtt pedig kettővel. Az óriási tét ellenére végig nagyon erős tízeseket lőttek a puskások, a zárólövésnél azonban kijött a hatalmas tét okozta nyomás mindkét versenyzőn. A kínai csak 9,8 kört ért el, ám ez is elég volt számára a diadalhoz, mivel orosz riválisa csupán 8,9-et talált, így be kellett érnie az ezüstéremmel.

A döntőben az alapverseny legjobbjai gyengébben teljesítettek, Csian Jang a hatodik, Galasina a nyolcadik, míg Christen a hetedik eredménnyel került be a fináléba. Az alapot 632,9 körös olimpiai csúccsal megnyerő norvég Jeanette Hegg Duestad a negyedik helyen végzett.

Magyar részről Mészáros Eszter sportlövő volt az első magyar szereplője az olimpiának: a női légpuskások alapversenyében a 20. helyen zárt, így nem került be a nyolcfős döntőbe, amelyet a kínai Jang Csien 251.8 körös, új olimpiai csúcsot jelentő teljesítménnyel nyert meg, így az ő nyakába került az ötkarikás játékok első aranyérme.

Eredmény, női légpuska, olimpiai bajnok: 1. Csian Jang (Kína) 251,8 kör, 2. Anasztaszija Galasina (Orosz Olimpia Bizottság) 251,1, 3. Nina Christen (Svájc) 230,6…20. Mészáros Eszter 625,3 (az alapversenyben).

És akkor jöjjön a többi magyar sportoló eredménye!

A szombati hajnal további része sem hozott túl sok örömöt a magyar drukkereknek: vívóink közül Decsi Tamás és Szatmári András is az első körben búcsúzott a férfi kardvívók versenyében – főleg utóbbi, a szám 2017-es világbajnokának kiesése számít meglepetésnek.

Ugyanakkor a kétszeres bajnok és címvédő Szilágyi Áron menetelt és a 32 között kezdve venezuelai után iráni ellenfelét is legyőzve reggel 8-ra már a nyolc közé került. Reggel 8.55-kor pedig az éppen a Szatmárit kiejtő iráni Ali Pakdamannal küzdött meg és jutott tovább a legjobb négy közé. Az elődöntőben Áron a georgiai Sandro Bazadzéval vívott asszót. A férfi kardozók egyéni versenyének elődöntőjében a tokiói nyári olimpián, a Makuhari Rendezvényközpontban – magyar idő szerint – szombat délben kezdődött csatát 15-13-ra nyerte a kétszeres magyar címvédő és így bejutott a döntőbe.

A fináléban aztán az olasz Luigi Samele-t könnyed vívással győzte le 15:7-re, így harmadszor is aranyérmes, s ebben a versenyszámban korábban ez még senkinek sem sikerült.

Szilágy Áronon kívül eddig négy nagyszerű elődjének – Fuchs Jenőnek, Kárpáti Rudolfnak, a szovjet Viktor Krovopuszkovnak és a francia Jean-Francois Lamournak – sikerült megvédenie a címét férfi kardban, de egyéniben a triplázás még senkinek nem jött össze.
A 31 éves, immár háromszoros olimpiai bajnok versenyző a magyar vívósport 38. ötkarikás aranyérmét, egyben a tokiói magyar küldöttség első dobogós helyét szerezte.

Ökölvívás

Hajnalban befejezte olimpiai szereplését az egyetlen magyar ökölvívó, Gálos Roland, aki a férfiak 57 kg-s versenyének első fordulójában kapott ki egyhangú pontozással kazah ellenfelétől.

Tékvandó

Az egyetlen magyar tékvandós a férfiak 58 kg-osok versenyében induló Salim Omar az első fordulóban kikapott az olasz Vito Dell’Aquilától, de a vigaszágas szereplésben még bízhatott.

Salim Omar megismételte nagybátyja, Salim József sydneyi eredményét. A 18 éves versenyző a bronzmeccsen nem bírt a vb-címvédő és világranglistra-1. dél-koreai Dzsng Dzsuval, így az ötödik helyen zárt

Cselgáncs

Csernovitzki Éva számára is véget ért az olimpia, miután a női cselgáncsozók 48 kilós súlycsoportjában első meccsét ipponnal megnyerte, a másodikon viszont ipponnal kikapott a szám világbajnokától, a japán Tonaki Funától.

Asztalitenisz

Szintén nem tartott sokáig az olimpiai szereplés a Szudi Ádám, Pergel Szandra asztaliteniszező vegyes párosnak, az első fordulóban a nyolc közé jutásért simán, négy játszmában kikapott a hongkongi páros ellenfelétől.

Úszás

A háromszoros olimpiai bajnok Hosszú Katinka, valamint a 17 éves Mihályvári-Farkas Viktória is bejutott a döntőbe 400 méter vegyesen a tokiói olimpia úszóversenyeinek első napján, szombaton, míg a férfiaknál ugyanebben a számban Verrasztó Dávid verekedte be magát a fináléba.

Hosszú önmagához képest gyengébb teljesítményt nyújtva úszott 4:36.01 perces időt, amely arra volt elég, hogy hetedikként kerüljön be a döntőbe. A 32 esztendős kiválóságot végig szorongatta az előfutamot végül 4:33.55 perces idővel nyerő amerikai Emma Weyant, de a brit Aimee Willmott, valamint a spanyol Mireia Belmonte szintén Hosszú előtt csapott a célba – utóbbi egészen minimális különbséggel, csak az utolsó 50 méteren előzte meg a magyar úszósztárt.

Ugyanebben a számban Mihályvári-Farkas nagyszerűen hajrázva, egyéni csúcsot jelentő 4:35.99 perces idővel csapott a célba a második előfutam végén, ezzel hatodikként került be a döntőbe.
Sós Csaba szövetségi kapitány az MTI-nek adott olimpia előtti nyilatkozatában emlékeztetett, “nem illúzió, hanem realitás”, hogy Hosszú aranyérmet nyerjen 400 méter vegyesen, mivel az elmúlt két évben rajta kívül senki nem úszott 4:32 perc alatt.
Verrasztó jól rajtolt saját előfutamában, és a folytatásban is végig az első három hely valamelyikén tudott maradni. A háromszoros Európa-bajnok gyorson nagyot próbált hajrázni, ennek ellenére harmadikként csapott a célba 4:09.80 perccel, ez pedig elegendő volt ahhoz, hogy a negyedik idővel bejusson a döntőbe. Ugyanebben a számban Bernek Péter 4:12.38 perces egyéni csúcsa ellenére nem jutott be a fináléba, s összesítésben a 13. helyen zárt.
Sós Csaba az ötkarikás esemény előtt úgy vélekedett Verrasztóról, hogy jó esélye lehet az éremszerzésre 400 méter vegyesen, ehhez azonban arra lesz szükség, hogy bejusson a döntőbe, ami korábban még nem sikerült neki. A szakember szerint ha a 32 éves versenyző finálét úszhat, akkor ott “parádésan” fog teljesíteni. Hatalmas meglepetésre nem tudott viszont bekerülni a fináléba a hazai olimpiáján szereplő, ötkarikás bronzérmes és négyszeres világbajnok Szeto Daija, aki elsősorban ebben a számban akart nagyot alkotni Tokióban.
Női 100 méter pillangón Sebestyén Dalmának nem sikerült elődöntőbe jutnia, 59.79 másodperces idejével a 27. helyen zárt.
A nyitónapon vízbe ugró hatodik magyar, Zombori Gábor a 400 méteres gyorsúszás előfutamában volt érdekelt, 3:47.99 perces idejével pedig a 18. helyen zárt, és nem jutott fináléba.
A férfi 400 m vegyes döntőjét vasárnap magyar idő szerint 3.30 órakor rendezik, míg ugyanebben a számban a női fináléra 4.12 órakor kerül sor.

 

Honlapunkon megjelenő kiemelt tartalmakat a Vasi Korall Kft. támogatja!