Az 5. helyről várja a tavaszi folytatást a Szombathelyi Haladás. A zöld-fehérek többek között idegenben legyőzték a Gyirmótot, a listavezető Diósgyőri VTK-t, hazai pályán az MTK-t. A vasiak vezetőedzője, Michal Hipp őszi értékelésében elmondta: az eredmények nem a véletlen műve, hanem a heti edzések alapozzák meg a hétvégi teljesítményt. Hipp úgy látja: a játékosok megértették, a sikerhez vezető út egyik fő feltétele a csapatmunka.

– Mennyire sikerült a saját elképzeléseire formálni ennyi idő alatt a csapatot?

– Minden edző számára kihívás átvenni idény közben egy csapatot, amikor nem az elvárásoknak megfelelő a játék és a gólszerzéssel is gondok vannak – mondta Michal Hipp. – Akkor a Haladás a tabella alsó részben volt és a következő négy mérkőzésünkön a legjobb csapatokkal találkoztunk. Tudtam, hogy ami vár rám – nem egy séta a rózsakertben – kemény munkát kell beletenni a következő hónapokban. Amikor az öltözőben először talákoztam a fiúkkal, elmondtam, hogy segíteni jöttem és csak az edzésen nyújtott teljesítmény alapján hozok döntéseket. Azt mondtam nekik: a munka nem betegség! A lejátszott mérkőzések részletes elemzéséből alakítottam ki a véleményem a csapatról és egyértelmű volt számomra, hogy nagyon sok munkára van szükségünk, ha fejlődni szeretnénk és feljebb akarunk lépni a tabellán. Igyekeztem – akár egyéni megbeszélésekkel is – megkeresni az adott állapot fő okait. Egyértelmű volt számomra, hogy több változtatást kell végrehajtanom a játékrendszerben, a játék szervezésében és a játékstílusban, a játékosok kiválasztásában a választott játékrendszerben, a védekezés módjában. A támadások indításában, vezetésében és befejezésében, valamint a rögzített helyzetek megoldásában – mind védekezésben és támadásban is. Minden edzőnek megvan a saját látásmódja a futballról, saját játékfilozófiája, mindannyian jó focit akarunk játszani, gólokat lőni és mindenekelőtt nyerni.

– Miben léptünk előre játékban, mik a pozitívumok?

– A játékrendszer kiválasztásakor a játékosaim egyéni adottságait vettem alapul és ha minimálisra akartam csökkenteni a hibákat a csapat játékában, akkor a játékfilozófiámat a játékosok egyéni adottságainak kellett alárendelnem. Előnyömre vált, hogy több játékos is van a csapatban a Haladásban eltöltött első időszakomból és továbbra is sokat segítenek és számíthatok rájuk – akár az öltözőben, akár a pályán. Kevesebb mint három hónapja vagyok a csapatnál, de meg kell állapítanom, hogy sikerült javulnunk a játék és az eredményesség szempontjából is. Remélem, sikerül stabilizálni a teljesítményünket, dolgozunk a még jobb játékon, javítani akarunk a csapatvédekezésen és növelni kell a versenyképességünket. Azt hiszem, a játékosok megértették a filozófiámat, a futballról alkotott elképzelésemet. Tudjuk, mit és hogyan akarunk játszani, minden játékosnak megvannak a maga játékfeladatai, tudja, hogyan kell viselkedni, ha nálunk van a labda illetve ha az az ellenfélnél van. Eredményeink nem a véletlen műve, hanem logikus következménye annak, amit a napi edzéseken végzünk. Az eredmények és a játék motiválta a futballistákat is az edzéseken is. A fiúk megértették, hogy a sikerhez vezető út egyik fő feltétele a csapatmunka. A csapatmunkát nem lehet betanítani, fokozatosan kell érte megdolgozni. Összegezve: a javuláshoz a játékrendszer és az alapfelállás megváltoztatása, a játék jobb szervezése, a taktikai fegyelem, az aktív futballra való törekvés vezetett. Nagyon fontos szerepet játszott a kölcsönös tisztelet és bizalom is. Fokozatosan, a sikeres eredményekkel nőtt a játékosok önbizalma, hite és a felismerése annak, hogy amit az edzéseken végzünk, jelentősen segíti az eredményességet.

– Miben kell javulni tavasszal?

– Részben elégedett vagyok, ugyanakkor van még hova fejlődni. Fenntartásaim vannak azokkal a játékosokkal kapcsolatban, akik nem játszottak rendszeresen, és akik nem gyakoroltak kellő nyomást a kezdőcsapatba kerülésért az edzéseken. Hiányzott nekem a nagyobb versenyhelyzet az egyes posztokon. A következő terület, ahol fejlődnünk kell, a védekező játéktevékenységek és a védekező játékkombinációk, különösen a hazai meccseken. A hazai meccsek pozitívuma a 15 rúgott gól, ami remek meccsenkénti háromgólos átlag, de ezzel szemben tíz gólt kaptunk, ami elég sok. Sokszínűbbnek kell lennünk, képesnek változtatni a játék ritmusát, és jobban és gyorsabban kell tudnunk reagálni a meccsen adódó kulcsfontosságú játékhelyzetekre. A mi hajtóerőnknek a sok munkának kell lennie.

– Hogy alakul a felkészülés, lesznek-e változások a keretben?

– A játékosok egyéni edzésterveket kaptak az ünnepi időszakra. Az első tíz nap passzív pihenése után egyéni edzésterveket dolgoztunk ki, amelyek különböző futó- és erőgyakorlatokból állnak. A játékosok pontosan tudják, mit és hogyan kell edzeni, optimalizálni és hatékonyabbá tenni fizikai felkészültségüket. Január 3-án megkezdjük a felkészülést a tavaszi idényre. A felkészülés nagyon rövid, már január 29-én hazai pályán fogadjuk a Nyíregyházát. Az első hét többé-kevésbé ráhangoló lesz, orvosi és fizikális vizsgálatoknak vetjük alá a játékosokat. A következő két hétben napi kétszer edzünk hazai körülmények közt, ahol nagyon jó feltételek vannak biztosítva az edzéshez. Hetente két alkalommal felkészülési mérkőzést is játszunk. A felkészülés utolsó hetét erőfelmérő mérkőzéssel kezdjük a szlovák első ligás Ružomberok ellen. Ami a játékoskeretet illeti, a klubvezetéssel egyetértésben azt tervezem, hogy néhány játékost – tekintettel a nagyon csekély meccsterhelésükre – kölcsönbe adnánk. Nem vagyok ellene új játékosok érkezésének, azonban nekik meg kell felelni az elvárt minőségnek és be kell bizonyítaniuk, hogy a kezdőcsapatban a helyük.

Honlapunkon megjelenő kiemelt tartalmakat a Vasi Korall Kft. támogatja!